Hyppää sisältöön
Fraktio

Kiinnostaako sinua oppia miten tehdä helppokäyttöisiä sovelluksia? Haluatko olla Figma -työkalun noheva asiantuntija? Uppoudu käyttäjälähtöisen suunnittelun saloihin intensiivisellä kahden päivän kurssilla, ja opi uusia taitoja ohjatusti.

Valmennuksessa opetamme suunnittelun perusteita ja tuomme vaikeammatkin käsitteet maan pinnalle helposti ymmärrettäviksi. Opetamme käytännön kautta taitoja, joita jokainen voi soveltaa omassa työssään saman tien.

Kahden päivän pituisen valmennuksen hinta on hinta on 1 495 €/hlö (+ alv).

Saat mukaasi tekemämme e-kirjan, jossa kerrataan esitetyt asiat, sekä liudan lisätehtäviä, joilla voit kehittää suunnittelutaitojasi itsenäisesti kurssin jälkeenkin. Kurssin suorittaneet kutsutaan Slack-kanavalle, jossa voit palata astialle kurssin jälkeenkin.

  • Opi Design Sprint -harjoitteita, joilla jalostetaan ajatuksista toimiva palvelukokonaisuus
  • Kehitä oma konsepti karttapohjaiseksi sovellukseksi, jossa on monipuolisia interaktiomenetelmiää kuten kuvakarusellit ja animoidut modaaalit
  • Opi kuinka voit nopeasti luoda yksinkertaisia prototyyppejä ja käyttäjätestauksen perusteet
  • Jalosta rautalangat visuaalisiksi leiskoiksi ja interaktiivisiksi prototyypeiksi
Fraktion Figma Advanced
Fraktion Figma Advanced

Kenelle kurssi sopii?

Kurssi soveltuu parhaiten suunnittelijoille kenelle on aiempaa kokemusta design työstä. Opit harjoitteita, joilla voit osallistua suunnitteluprosessiin sekä tapoja, joilla voit havainnoida käytettävyyshaasteita ennen käyttöliittymien toteutusta. Valmennus sopii sinulle, jos työskentelet IT-alalla ja haluat osata muotoilla konseptin konkreettiseksi, koodausvalmiiksi palveluksi.

Kun ilmoittaudut kurssille, annamme pääsyn meidän Figman alkeet kurssiin jossa voit oppia tärkeitä perustaitoja Figmassa jotta saat live-valmennuksesta kaiken mahdollisen irti.

HUOM! Jos haluat oppia vain Design Thinking tai Design Sprint -taitoja, katso näiden valmennuksien tietoja linkeistä tai ole meihin yhteydessä niin järjestämme sinulle räätälöidyn intensiivikurssin.

 

Kurssin sisältö

Aloitamme peruskäsitteistä ja rakennamme pikkuhiljaa prototyypin palvelusta jonka rikastamme visuaaliseksi, rikkaaksi palveluksi. Läpi prosessin opimme suunnittelukonsepteista ja testaamme ideoita käytännössä. Lopuksi opimme kuinka voi etänäkin tehdä käyttäjätestausta.

Päivä 1

  • Yleisiä suunnitteluperiaatteita
  • Google Venturesin Design Sprint
  • Figman käyttö suunnittelutyössä
  • Wireframing
  • Typografia, värit, ruudukkomalli
  • User flow mapping
  • Storyboarding
  • Prototyping
  • Visuaalisen ulkoasun konseptointi

Päivä 2

  • Hyviä käytettävyyskäytäntöjä
  • Visuaalisen ulkoasun luonti
  • Design System:it Figmassa
  • Interaktiivisen prototyypin luonti
  • Käyttäjätestauksen perusteet
  • Kevytmuotoista käyttäjätestausta

Valmentajasta

Valmentajana toimii Vitali Gusatinsky. Vitali on suunnitellut käyttöliittymiä nuoresta asti, ja on toiminut mobiili- ja verkkopalveluiden pääsuunnittelijana esimerkiksi MTV Median, Maaseudun Tulevaisuuden, Visma Solutionsin ja Microsoftin hankkeissa.

Vitali järjestää kaikenkokoisille yrityksille Design Sprint -työpajoja ja on opettanut suunnittelua niin kehittäjille kuin ei-teknisille henkilöille. Hän on kiteyttänyt parhaat oppinsa ja menetelmänsä tähän intensiiviseen kurssiin antaakseen mahdollisimman arvokkaan kokonaisuuden osallistujille riippumatta heidän lähtökohdistaan.

Voit tutustua Vitaliin lukemalla hänen ajatuspäästönsä käytettävyydestä ja Design Sprinteistä sekä katsomalla sankarimme perjantaipresikset typografiasta ja väreistä. Jos keksit kysyttävää, hänet saa oivasti kiinni sähköpostilla!

Vitali Gusatinsky

Seuraavat valmennukset

Valmennukset tapahtuvat etänä Google Meet -palvelun kautta. Tarvitset vain tietokoneen ja maksuttoman Figma-tilin.

Tulevat valmennukset:

Marraskuu 17.-18.11.2021

 

Tammikuu 19.-20.1.2022
Helmikuu 16.-17.2.2022
Maaliskuu 16.-17.3.2022
Huhtikuu 13.-14.4.2022
Toukokuu 11.-12.5.2022
Kesäkuu 15.-16.6.2022

Valmennuksen hinta on 1 495 €/hlö (+ alv). Jos haluat mukaan, ilmoita tietosi alla olevalla lomakkeella ja olemme sinuun yhteydessä.

Valmennusta vain teidän porukalle?

Jos teitä on monta tai haluat oppia omassa rauhassa oman firmasi tyyppien kanssa, järjestämme mielellämme yksityiskurssin teille sopivana ajankohtana, sopivaan pakettihintaan, suomeksi tai englanniksi. Laita viestiä alla olevalla lomakkeella, niin sovitaan yksityiskohdista.

 

Ilmoittaudu mukaan tai kysy lisää

Kiinnostuitko?

Joonas Pajunen

Joonas Pajunen

Toimitusjohtaja

050 382 3488
joonas.pajunen@fraktio.fi
Petteri Hellgren Fraktio

Petteri Hellgren

Chief Growth Officer

045 279 3970
petteri.hellgren@fraktio.fi